Wybór odpowiedniego oświetlenia do różnych pomieszczeń w domu może być skomplikowany. Są światła jasne, są światła przyciemnione, są lampy wiszące, są lampy ścienne, są żyrandole i lampy LED – jest ich naprawdę wiele.

Wiele czasu i wysiłku trzeba włożyć w wybór idealnego oświetlenia, które będzie odpowiednie dla Ciebie i przestrzeni, w której ma się znaleźć. Musisz na przykład upewnić się, że wybrałeś lampy o faktycznym „przeznaczeniu funkcjonalnym”, z odpowiednią ilością światła oraz z elementami ozdobnymi, które będą naprawdę pasować do danego pomieszczenia. Nie powinno się tak po prostu zainstalować prostej, ale nowoczesnej lampy sufitowej w pokoju pełnym zabytkowych mebli – zwyczajnie nie będzie do niego pasować 🙂

Istnieją trzy typy oświetlenia… Jakie są ich rodzaje?

Zacznijmy od tego, jakie typy masz do wyboru:

1.Oświetlenie otoczenia

2.Oświetlenie zadaniowe

3.Oświetlenie akcentujące

Często można zauważyć, że w każdym pomieszczeniu są co najmniej dwa różne rodzaje oświetlenia, ale zdarzają się sytuacje, gdy pomieszczenie ma wszystkie trzy rodzaje. Sprawdź poniżej, jakie funkcje pełnią poszczególne rodzaje oświetlenia.

Oświetlenie otoczenia

Oświetlenie otoczenia to na ogół podstawowe źródło światła w pomieszczeniu. Może to być wszystko, od opraw sufitowych po oświetlenie „wpuszczane” typu małe żarowki LED.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe służy do oświetlania określonych przestrzeni i miejsc, takich jak kącik do czytania, albo kącik do makijażu. Oświetlenie to nigdy nie jest używane do rozjaśniania całego pomieszczenia, a jedynie jego niewielkiej części.

Lampy zadaniowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Można je zamontować na ścianie, postawić na biurku lub wmontować w lustro. Niektóre z nich mają nawet możliwość obracania, dzięki czemu można je umieścić w dowolnym miejscu i pod dowolnym kątem.

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące to najbardziej dekoracyjne oświetlenie w pomieszczeniu. Oświetlenie to zazwyczaj zwraca uwagę na coś, co podziwiamy w domu, np. obraz, kominek lub półkę z książkami. Ogólnie rzecz biorąc, oświetlenie to sprawia, że coś się wyróżnia i jest widoczne dla wszystkich gości.

Oświetlenie akcentujące może być proste i eleganckie, ale może też być luksusowe i nieszablonowe. Żyrandole, kinkiety i lampy – wszystkie one pełnią funkcję oświetlenia akcentującego.

W podziałach oświetlenia istnieją również jego kategorie.

Teraz, gdy znasz już szczegóły dotyczące rodzajów oświetlenia, które możesz wybrać, musisz dowiedzieć się, jakie masz opcje oświetlenia:

Sygnalizatory

Kinkiety są zawsze montowane bezpośrednio na ścianie. Mogą być wbudowane w ścianę lub mogą być podłączone za pomocą zwisającego przewodu.

Zazwyczaj kinkiety kupuje się w parach, każdy po obu stronach lustra lub kominka. Z kolei kinkiety z ramieniem wahadłowym są zazwyczaj montowane samodzielnie jako oświetlenie akcentujące, zwracające uwagę na dzieła sztuki lub regały z książkami.

Oprawy podtynkowe i półpodtynkowe

Oba rodzaje oświetlenia są zazwyczaj montowane w suficie, gdzie rozjaśniają pomieszczenie i zapewniają dodatkową przestrzeń do chodzenia. Innymi słowy, nie zabierają one przestrzeni w pomieszczeniu, a ich maksymalna odległość od sufitu wynosi od sześciu do dwunastu centymetrów.

Zwisy

Lampy wiszące nie są podobne do lamp montażowych, ponieważ zwisają bardzo nisko z sufitu, na lince, łańcuchu lub innego rodzaju przewodzie.

Podstawową funkcją lampy wiszącej jest działanie jako oświetlenie zadaniowe, zawieszone nad stołem w jadalni lub wyspą kuchenną. Mają one różne rozmiary oraz kształty.

Żyrandole

Żyrandole można określić mianem dużego systemu oświetleniowego, ponieważ emitują więcej niż jedno źródło światła jednocześnie. Oświetlenie to jest zawsze zawieszone na suficie i może być funkcjonalne lub dekoracyjne, w zależności od miejsca w domu.

Oświetlenie wejściowe

Wejście to pierwsze miejsce, które goście zobaczą w Twoim domu, dlatego warto zadbać o to, aby było przyjazne i zachęcające. Nie wybieraj kilku lampek zadaniowych i akcentujących, aby rozjaśnić pewne obszary pomieszczenia. Zamiast tego spróbuj zamontować żyrandol na środku sufitu (to rozwiązanie sprawdza się tylko w przypadku wysokich sufitów).

Jeśli nie masz wysokiego sufitu, nic nie szkodzi. Postaraj się wybrać oprawę oświetleniową, która emituje ciepły ton.

Pokój dzienny/salon

Pokój dzienny służy do rozrywki lub relaksu. W razie potrzeby chcesz mieć dostęp do jasnego światła, ale nie chcesz go używać przez cały czas. W tym przypadku lampy podłogowe, stołowe i kinkiety będą Twoimi najlepszymi przyjaciółmi.

Jadalnia

Jadalnia potrzebuje wystarczająco jasnego światła, aby można było wygodnie rozmawiać i jeść przy stole. Nie oznacza to jednak, że należy kupować tylko lampy LED!

Zamiast tego spróbuj umieścić żyrandol bezpośrednio na środku nad stołem w jadalni. Jeśli nie podoba Ci się wygląd żyrandola, kup kilka lamp wiszących; pamiętaj, nie kupuj zbyt niskich lamp wiszących, nie chcesz przecież ciągle uderzać w nie głową 😉

Kuchnia

Kuchnia może być trudna do oświetlenia, ponieważ różne obszary pomieszczenia wymagają różnych schematów oświetleniowych. Na przykład, warto umieścić jasne oświetlenie nad wyspą kuchenną, ale w miejscach, które nie są często używane, należy zastosować oświetlenie przyciemnione.

Jeśli masz szeroki zlew, otwarty bar lub piękną wyspę kuchenną, lampy wiszące będą najlepszym wyborem, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i stylistycznym.

Sypialnia

Sypialnia potrzebuje ciepłego oświetlenia, nic więcej. W ten sposób będziesz mógł czytać podczas odpoczynku lub oglądać telewizję z lampką przy stoliku nocnym.

Łazienka

To miejsce, w którym światło staje się koniecznością. Nad lustrami w łazience zaleca się umieszczenie kinkietów i jasnych lamp LED, ponieważ te miejsca są głównymi punktami w łazience.

Pamiętaj, aby umieścić te lampy na wysokości twarzy, ponieważ w tym miejscu najlepiej je wykorzystać.

Omówiliśmy rodzaje świateł, opcje oświetlenia, jakie możesz wybrać oraz kilka przykładów, jakie światła umieścić w różnych pomieszczeniach w domu. Teraz wybór należy do Ciebie, ale przynajmniej wiesz już trochę więcej o rodzajach i zasadach oświetlenia domu.

Kategorie: Blog

Oprawy wprowadzane przez Elem na rynek zawierające diody LED nie podlegają pod zapis rozporządzenia UE 2019/2015