Jaki wpływ ma światło dzienne na projektowanie wnętrz?
Światło dzienne jest kluczowym czynnikiem dla wszystkich projektów. Należy monitorować, w jaki sposób światło dzienne dostaje się do każdej przestrzeni, będzie to miało wpływ na rozmieszczenie wszystkich elementów. Jest ono równie ważne jak światło sztuczne. W przestrzeni mieszkalnej z dużymi przeszkleniami światło dzienne będzie wpadać do środka, dzięki czemu będzie się ona wydawać jasna i otwarta. Jak radzić sobie więc ze światłem sztucznym?
Lampy nadal odgrywają ważną rolę tam, gdzie jest światło dzienne. Można je wykorzystać do rozjaśnienia ciemnych miejsc w kątach, regałach, dodania blasku obszarom „zadaniowym” lub do podświetlenia różnych przedmiotów. Kluczowym rozwiązaniem jest zarządzanie opcjami oświetleniowymi dla różnych pór dnia przy użyciu kombinacji światła dziennego i sztucznego.
Jaki wpływ ma sztuczne światło na wystrój wnętrz?
Sztuczne światło stymuluje wzrok – zawsze przyciąga nas najjaśniejszy punkt w pomieszczeniu, dlatego używamy go do podkreślenia konkretnych elementów w przestrzeni. W kuchni mogą to być kwiaty na wyspie kuchennej lub stole jadalnym, które wyeksponujemy. Skupiamy się również na krawędziach pomieszczenia, aby poszerzyć perspektywę. Możemy dodać subtelne światło do pionowych powierzchni, takich jak szafki. Lampy stworzą światło odbite od tych powierzchni.
Istotne jest również odpowiednie oświetlenie funkcjonalne, które pozwoli nam przygotować posiłek, przygotować napój lub po prostu zobaczyć, co znajduje się w szafkach. Światło rozproszone służy do zapewnienia ogólnego ciepła. Dobrze zaprojektowany, zróżnicowany schemat oświetlenia sztucznego doda jasności, nastrojowości, warstw i głębi.
Czym jest oświetlenie dekoracyjne w aranżacji wnętrz?
Oświetlenie dekoracyjne – takie jak nowoczesna lampa wisząca, ciekawa lampa sufitowa albo nietuzinkowy kinkiet – to coś więcej niż tylko dodawanie atrakcyjnych przedmiotów do pomieszczenia. Nasz wzrok może przyciągnąć duża i przyjemna dla oka lampa wisząca nad stołem, ale kilka lamp typu kinkiet po obu stronach naprawdę poprawi jakość światła.
Oświetlenie dekoracyjne jest ważne, ale połączenie go z oświetleniem funkcjonalnym pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty. Aby uzyskać przyjemną atmosferę późnego popołudnia, można po prostu włączyć oświetlenie dekoracyjne, aby obejrzeć telewizję, poczytać książkę pod piękną lampą. W innych przypadkach potrzebna będzie większa kombinacja świateł.
Jak uzyskać właściwe połączenie oświetlenia dekoracyjnego i funkcjonalnego w projekcie wnętrza?
Udany i elastyczny plan oświetlenia zawsze będzie zawierał połączenie oświetlenia dekoracyjnego i funkcjonalnego. Naszym zadaniem jest przyjrzenie się przestrzeni lub planom, zabawa pomysłami, a następnie zaplanowanie warstw światła w przestrzeni w celu uzyskania równowagi świetlnej. Szukamy szczęśliwej mieszanki światła zewnętrznego, akcentującego i funkcjonalnego.
Efekt często uzyskuje się dzięki ukrytym detalom oświetleniowym.
Jakiej jakości światła potrzebuję do projektu aranżacji wnętrz?
Jakość każdego pojedynczego światła ma ogromny wpływ na przestrzeń. Zawsze myślimy o jakości temperatury barwowej i spójności kolorów. Dla człowieka najbardziej naturalne światło zapewni wysokiej jakości oprawa o współczynniku oddawania barw CRI (color rendering index) powyżej 90. CRI to wartość, która określa, jak dobrze światło odwzorowuje rzeczywisty kolor oświetlanego obiektu. Czerwienie, głębokie błękity i głębokie zielenie wyglądają znacznie wierniej, gdy są oświetlane światłem o wysokim CRI.