Oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych elementów aranżacyjnych każdego domu i mieszkania, dlatego wybór odpowiednich produktów z tej kategorii jest niezwykle istotny.

Źródła sztucznego światła zwiększają bezpieczeństwo użytkowania domu. Efektownie podkreślają również wybrane fragmenty pomieszczeń i akcentują ich stylistykę.

Jak wybrać odpowiednią do salonu, łazienki, sypialni i kuchni? Czy postawić na modele klasyczne czy bardziej nowoczesne?

Zasady doboru oświetlenia sufitowego

Każde wnętrze ma noepowtarzalny wystrój oraz klimat, więc lampa sufitowa musi być dobrana takaby dobrze oświetlać wybrane pomieszczenie, ale również pasować do niego. Lampy to świetny element dekoracyjny, dzieki nim możemy nadać wnętrzu ostatecznego wyrazu oraz podkreślić jego wystrój.

Lampa sufitowa w pokoju bądź salonie zazwyczaj umiejscowiona jest w centralnym miejscu na suficie, dzięki czemu światło pada równomiernie na większość oświetlanego pomieszczenia.
W kuchni miejsce lampy sufitowej często jest nad kącikiem jadalnym oraz stołem, ale nie jest to oczywiście regułą.

Kształt lampy i jej wielkość mają duży wpływ na sposób rozchodzenia się światła oraz na jego intensywność. Dzięki odpowiednim doborze lampy do danego pomieszczenia można stworzyć naprawdę ciekawe efekty świetlne. Odpowiednie oświetlenie potrafi ukryć mankamenty, albo podkreślić mocne punkty wystroju danego wnętrza.

Przytaczając zasady doboru oświetlenia szczególny nacisk trzeba położyć na dobór źródła światła do wielkości pomieszczenia. Warto zwrócić na to uwagę już w trakcie tworzenia planu instalacji elektrycznej.

Lampy muszą zapewnić dostateczne oświetlenie wnętrz, dlatego bezwzględnie nalezy dopasować ich rozmiar oraz intensywność świecenia do indywidualnych warunków w danym pomieszczeniu/mieszkaniu/domu.

Oświetlenie sufitowe do przestronnego, dużego pomieszczenia powinno zapewniać dużą i dostateczną ilość światła. W takich dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się lampy z kilkoma żródłami światła/żarówkami. W naszej ofercie znajdziecie lampy sufitowe z trzema, pięcioma, a nawet ośmioma żarówkami, które idealnie sprawdzą się w dużym salonie, albo sypialni.

Uwagę należy również zwrócić, na to jaką dana lampa ma żarówkę, o jakiej mocy.

Istotnym parametrem oświetlenia w sypialni jest jego funkcjonalność. Uzyskamy ją na wiele różnych sposobów.

Do sypialni warto wybierać te lampy sufitowe, które mają ciemne klosze, aby uzyskać nastrojowość w pomieszczeniu.
Klosze zamknięte, sprawią, że światło będzie przytłumione i będzie tworzyć nastrój.

Dobrym rozwiązaniem okaże się również zamontowanie kilku punktów świetlnych zamiast jednego, centralnego źródła oświetlenia. Dzięki temu uzyskamy warunki sprzyjające relaksowi.

Jaka lampa sufitowa do kuchni?

W przypadku kuchni, powinniśmy kierować się przede wszystkim stroną praktyczną oświetlenia. Zwórćmy więc uwagę na wszystkie lampy sufitowe, któe dają dużo śaiatła oraz na takie, których klosze można regulować, ustawiając je w różnych, wybranych kierunkach.

W kuchni warto zdecydować się na kilka żródeł światła oprócz tego głównego. Poza jedną, główną lampą, zamontujmy osobne oświetlenie nad blatem oraz stołem, gdzie spożywamy posiłki. Dodatkowe oświetlenie, w postaci halogenów, zamontować możemy również pod szafkami wiszącymi i w innych meblach – dzięki temu bardzo skutecznie oświetlimy całą przestrzeń kuchenną.

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oprawy wprowadzane przez Elem na rynek zawierające diody LED nie podlegają pod zapis rozporządzenia UE 2019/2015